Карта найпоширеніших прізвищ міст і сіл


В кожному місті чи селі за кількістю носіїв переважає одне певне прізвище. Якщо в обласних центрах картина передбачувана (Шевченки на Сході, Мельники на Заході), то в районних центрах різноманіття домінуючих прізвищ вже цікавіше. А найцікавіша частина нашого дослідження – це села, названі за прізвиськом їх перших поселенців, нащадки яких і досі складають у селі основну родову групу.

Такі роди досліджувати особливо цікаво, оскільки є велика доля імовірності дійти до часів заснування села, коли всі пізніші гілки сходяться до одного пращура. Таких містечок та сіл в Україні близько трьох сотень. Щоправда, в деяких випадках, відбулося зворотнє явище: прізвище утворилося від назви поселення (відтопонімний антропонім).

Як видно з карти, найгустіше зосередження населених пунктів, назва яких збігається з домінуючим у ньому прізвищем, виразно простежується на Полтавщині та Слобожанщині. Такі села на карті позначені червоним кольором. В другій половині XVII – поч. XVIII ст. ці землі активно заселялися переселенцями з Правобережжя, і велика частина з перелічених нижче сіл, були вірогідно засновані саме в той період.

Дослідіть, чи є село, де ваші однофамільці, а може й далекі родичі – домінуюча група.
А поширення прізвища ви можете подивитись на нашій попередній Карті прізвищ.

Село / містечко Прізвище Кількість носіїв
СУЧЕВЕНИ СУЧЕВАН

198

ПЕХИ ПЕХ

144

КУЗЬКИ КУЗЬКО

123

САХНИ САХНО

120

ДУМИЧІ ДУМИЧ

99

ЗАКУСИЛИ ЗАКУСИЛО

98

ФУРСИ ФУРСЕНКО

92

ВИХОПНІ ВИХОПЕНЬ

94

ФАРИНКИ ФАРИНА

80

СТОЛИНСЬКІ СМОЛЯРИ СМОЛЯРЧУК

78

ДРИЖИНА ГРЕБЛЯ ДРИГА

78

БЕХТЕРЩИНА БЕХТЕР

67

ВОСКОБІЙНИКИ ВОСКОБІЙНИК

61

БУТОВА ДОЛИНА БУТ

34

ЛОШАКОВА ГУТА ЛОШАК

51

ЛЕВКОВИЦЬКИЙ МЛИНОК ЛЕВКІВСЬКА

17

КОРНІЄНКИ КОРНІЄНКО

29

ВЕЛИКА ШАПКІВКА ШАПКА

31