ДНК-генеалогія

Що показує тест ДНК?

Основи

ДНК-генеалогія – це порівняно молода гілка генеалогії, яка дуже інтенсивно розвивається в останні роки. Потрібно зазначити, що днк-генеалогія в жодній мірі не ставить за мету витіснити традиційну паперову генеалогію. Навпаки, вона чудово доповнює останню, а особливо цінна у випадках, коли паперова генеалогія вже не може допомогти (наприклад, за відсутності або недоступності з різних причин архівних документів). Так, днк-генеалогія дозволяє зазирнути за межі доступних метричних записів, які часто, принаймі для України, обмежуються початком XVIII століття. Або ж виявити осіб, які є родичами, порівняно недалекими в генеалогічному інтервалі (це усталений термін серед дослідників родоводу), але з різних причин випали з поля зору дослідника. Або ж допомогти відшукати біологічних батьків для усиновлених осіб.

Разом з тим, архівні документи не завжди є достовірними, через помилки осіб, які створювали їх, незнання, недбальство, або свідомй обман. Тому, у випадках, коли є підозри щодо достовірності відомостей, днк-генеалогія може допомогти з’ясувати, підтвердити, чи спростувати їх.

У кожного дослідника родоводу своя мета досліджень, і він сам, добровільно, обирає ті чи інші доступні знаряддя для досягнення цієї мети. І днк-генеалогія може бути, а може й не бути (справа добровільна), одним з таких знарядь у залежності від обставин, у яких перебуває дослідник, його можливостей, здібностей, чи бажання. Тому сперечатися про те, який підхід є більш правильним для досліджень, є безґлуздим. Зрештою, для більшості осіб заняття генеалогією є, або мало би бути способом приємного проведення свого вільного часу.

“Якщо класична генеалогія досліджує сім’ю, як одиницю соціума, родинні зв’язки з такими соціальними поняттями, як мачуха або вітчим, усиновлення – то днк-генеалогія безжально розкриває правду всіх біологічних стосунків ваших предків.”
В’ячеслав Бутенко, засновник ГТ РІДНІ

Тепер щодо практичних аспектів днк-генеалогії. Насправді, в межах України якісь генетичні тести, мабуть, і роблять, але вони не є придатні для власне генеалогічних досліджень. Одна з причин в тому, що не достатньо визначити код Вашого геному у вигляді набору літерних чи числових значень, що характеризують певні ділянки ДНК. Самі собою ці значення нічого не дадуть для розуміння вашого родоводу. Їх необхідно порівнювати з іншими. І бажано з багатьма іншими. Це означає, що потрібне велике число протестованих осіб, дані ДНК-аналізу котрих можна було б порівнювати між собою. Думаю, що і в Україні проводяться ДНК-дослідження окремими науковцями, українськими чи зарубіжними, але часто ці дані є недоступні для широкого загалу, а тому непридатні для генеалогії.

На щастя для генеалогів, у світі є кілька комерційних компаній, які здійснюють тестування ДНК клієнтів власне для генеалогічної мети. Так, комерційні компанії за тестування беруть гроші, і за українськими мірками – немалі, але ще раз підкреслю, що вибір генеалогічних знарядь – справа добровільна.

Серед найбільш відомих – 23andMe, Ancestry і Family Tree DNA, котрі розташовані в США. Є невеликі тестові компанії і в Європі, але вони не є такими відомими чи потужними, і навіть у Києві є посередницькі фірми, які співпрацюють з деякими з них. Але особисто я маю певні застереження щодо посередників, бо вважаю, що це непотрібні додаткові витрати грошей і часу.

Щодо компаній-лідерів, то усі три роблять тести ДНК автосомних хромосом для визначення відносно близької родини (у межах кількох поколінь до спільного предка). Переваги цих компаній у тому, що вони утримують великі відкриті бази даних своїх клієнтів, що дозволяє робити порівняльний аналіз для з’ясування різних аспектів геналогії (щоправда Ancestry нещодавно оголосила про скорочення Y-ДНК- і mtДНК-тестів, які вона пропонувала, і закриття відповідної бази даних).

Однак, я зупинюсь більше на Family Tree DNA (FTDNA), яка на даний час має найбільший вибір і покриття генетичних тестів порівняно з іншими, і велику базу даних для порівняльного аналізу (понад 685 тис. записів при 1 млн. протестованих на сьогодні).


Відкрий родинну історію, яку може розповісти твоя ДНК.

Зв’яжися з родичами, про яких не здогадувався.

Дізнайся, які народи в тобі переплетені.

ЗАМОВТЕ ТЕСТОВИЙ НАБІР НА FTDNAТри типи генетичних тестів


Family Finder

Перший, про який вище згадувалось, стосується ДНК автосомних хромосом. Для цього типу є лише один тест, Family Finder. Він може бути зроблений як для чоловіків, так і для жінок.

mtDNA

Інший стосується мітохондріальної ДНК, яка передається від матері до дітей, що дозволяє відстежувати глибокий родовід за прямими материнськими лініями. Глибокий означає тисячі років. Для цього типу тепер залишилося два тести – mtDNAPlus і mtFullSequence. mtFullSequence є найповнішим і останнім тестом даного типу. Він також може бути зроблений, як для чоловіків, так і для жінок. Дозволяє визначити всю сукупність мутацій мітохондріальної ДНК тестованої особи і відповідну mtДНК-гаплогрупу.

Y-DNA

І третій тип тестів, що стосується лише чоловічої частини людства, базується на аналізі ДНК Y-хромосоми, котра передається тільки від батька до сина, що дає можливість відстежувати глибокий родовід за прямою чоловічою лінією (що у багатьох народів може збігатися з прізвищем). Тут вибір тестів набагато більший, але доступний тільки для чоловіків: серед основних тести на визначення/передбачення Y-ДНК-гаплогрупи і визначення STR значень – Y-DNA12, Y-DNA25, Y-DNA37, Y-DNA67, Y-DNA111 (за кількістю визначених STR-мутацій), окремі одиночні тести на відомі SNP-мутації, та найновіший комплексний тест Big Y, що дозволяє не тільки визначити наявність десятків тисяч відомих SNP-мутацій, більш як 400 STR, але знаходити сотні нових SNP-мутацій, які не були відомі раніше, і навіть такі, що можуть бути особливими для тестованої особи.

Buy test at FTDNA

Ну і нарешті, до самого практичного питання. Тестові компанії – в США, тепер що, їхати в США, щоб протестуватися? Насправді нікуди їхати не треба.

Замовити тестовий набір можна через інтернет. FTDNA, на відміну від інших компаній, успішно відправляє тестові набори по всьому світу, в тому числі й до України. Тестовий набір включає в себе дві пробірки з мильним розчином (для збереження генетичного зразка), дві спеціальні щіточки з ватними наконечниками, зелений папірець, який треба виповнити для надання згоди, що Ваші дані помістять до бази даних, і що до вас можуть електронною поштою звертатися інші особи, які виявляться вашими близькими генетичними збіженцями, ну і зрештою інструкція, як користуватися набором. Для тих, хто не володіє англійською, можна скористатись інструкцією українською мовою. Тому надати свою ДНК для тестування можна в домашніх умовах і цілком безболісно (потрібно потерти щіточками внутрішню поверхню щік). Наконечники щіточок поміщаються в пробірки з розчином, далі в пластиковий мішечок і відправляються у прилученому конверті назад до лабораторії. Приблизно за місяць-півтора від часу, як лабораторія отримає ваш зразок, будуть готові результати. Про готовність результатів вам повідомлять електронною поштою, а самі результати будуть доступні онлайн у персональному кабінеті, який буде створено зразу ж, як вперше буде замовлено тестовий набір. Тести можна замовляти у залежності, які у вас плани і фінансові можливості. Рівень тестів можна поступово підвищувати через апгрейди (оновлення). Тестовий набір висилається один раз і його (якщо правильно ним скористатися) має вистачити на велику кількість додаткових тестів. Компанія зберігає отриманий ДНК-зразок безплатно упродовж 25-ти років.

Наразі FTDNA розширує знаряддя аналізу даних, доступних для клієнтів, проте через велике число клієнтів, не надає персональних консультацій, якщо виникають питання інтрерпретації даних. Є правда англомовний форум FTDNA, де можна ставити запитання, але для переважного числа мешканців України це не є практичним.

Ще одна перевага FTDNA – це можливість створювати добровільні тематичні проекти для своїх клієнтів. Такі проекти можуть об’єднувати осіб на основі спільної гаплогрупи чи окремої мутації, спільного прізвища чи географічної території, тощо. Таких проектів тепер близько 8000. Кожний клієнт ФТДНА для себе вирішує, прилучатися чи не прилучатися до тих чи інших проектів. Засновниками і адміністраторами таких проектів виступають добровольці-ентузіасти з числа клієнтів, які можуть давати консультатції чи пояснення з приводу вибору тестів та аналізу результатів. Оскільки проекти певною мірою розвантажують компанію у питаннях взаємодії з клієнтами, компанія заохочує участь у проектах, надаючи, крім святкових знижок на свої тестові продукти, ще й постійні знижки для учасників проектів.

Одним з таких проектів є Українська ДНК.

ДНК-тести замовляйте безпосередньо на сайті FamilyTreeDNA.

Buy test at FTDNA

А тепер пропонуємо переглянути цікавий фільм про генографічне дослідження українців “ДНК – портрет нації”.